Skänken som passar i alla rum

Av Tezz Hagelin 28:e jan 2010


skänk Annika Jysk
Som jag har nämnt förut så gillar jag vitt när det kommer till inredning och jag är mycket för shabby chic precis som många av er andra. Vart jag än kommer så letar jag efter nya saker som skulle kunna passa in hemma och jag ser renoveringsobjekt i allt. Nya möbler kan ofta få rätt stil med hjälp av lite sandpapper och lite färg till exempel.

Jysk hittade jag skänken Annika som jag tycker är riktigt fin, och bäst av allt är att den inte ens behöver fixas till. Den är tillverkad i massivt trä och är lackerad och vitmålad. Förutom att den är riktigt fin så är den även hållbar och lagom stor, närmare bestämt 86 cm hög och 136 cm bred.

Den här skänken tycker jag är en perfekt möbel eftersom den passar i de flesta rum. Man kan självklart ha den i vardagsrummet men det går även att möblera med den i hallen eller i sovrummet. Det är en möbel som man kan använda till mycket och sådana möbler gillar jag eftersom jag är väldigt förtjust i att göra om hemma.
Kommentarer
Tina 2010-01-28 kl 11:54
Tack för din kommentar hos mig!
Trevlig sajt här ...måste titta runt lite till.
Ha en bra dag!
Therese 2010-01-28 kl 12:41
Åh va fin den var ska jag åka och kolla på om de har här på Jysk i Karlstad, letar efter en ny möbel till vardagsrummet så jag kan ställa upp lite fint rassel. Tack för dina fina kommentarer inne hos mig ha en jätte bra dag Kram//Therese
Linda 2010-01-28 kl 20:13
Härlig blogg du har, blir så nyfiken. Tittar gärna in igen och kul att du hittade till mig.

Kram Linda
Hemlängtan 2010-01-28 kl 20:43
Fin skänk! Jag är ute efter något till vårt matrum, men jag tror jag vill ha ett vitrinskåp. Önskar så att jag hittar ett fint gammalt exemplar på loppis...
Kram Jenny
Christa 2010-01-28 kl 20:54
HEJ! tack för din vänliga kommentar på min sida! Så snällt. Ja hon fick den idag o var såå nöjd. Underbar skänk du visar. älskar vitt. Ha en skön kväll kram
Peter Olofsson 2010-01-29 kl 09:10
Hej Tezz! Heter en blogg "Kungens Kurva" så blir jag genast lite orolig, försökte hitta vem som finansierar denna blogg, men det var ju lite "oklart" för inte är du väl en "vanlig dödlig" inredningsbloggare?
Gissar att du tillhör någon "samfällighet" av Företag i Kungens Kurva, fast självklart så är ju även du av kött och blod, det är man ju vara även fast man "sålts" sig (ler)
Fast jag har personligen valt att inte ha någon reklam alls på min blogg, proletär som jag är (ler)!
Vilket fall som helst finns du Tezz så önskar jag dig och de som läser denna blogg en trevlig helg!
Och för allt i världen åk inte till Kungens Kurva i helgen, lönehleg lär bli kaos där! Åk långfärdsskridskor stället!
Kram ifrån Peter Olofsson!
Maria 2010-01-29 kl 20:14
Hej och tack för din kommentar.
Ja det är ju ingen idé att bli irriterad, för det hjälper ju ändå inte.
Tur att sambon jobbar på Clas Ohlson så han lätt kan fixa en ny med ett léennde :-)
Ha en skön kväll, Maria
alegniinoffice 2010-02-01 kl 17:35
hej tezz och tack för kommentaren du lämnade hos mig för en tid sedan!
en sån skänk har vi också, men det var på håret att maken inte högg den i tusen bitar och eldade upp eländet när han skulle bygga ihop den. inga förborrade skruvhål passade, hålen var inte tillräckligt djupa etc., etc. problemen tycktes aldrig ta slut. men nu är den så fin där den står i vårt sovrum. synd bara att inte allt som står ovanpå inte är lika fint (digitalbox, dvd-spelare) ;)
h. ingela
Lämna en kommentar
 

Namn

Epost (publiceras ej)

Sajt(valfritt)

Kommentar

Tillåten html: <strong><em>

Spamkontroll, skriv koden